Kto może starać się o ekspertyzę dendrologiczną

Kto może starać się o ekspertyzę dendrologiczną?

dendrolog

Sama nazwa ekspertyzy dendrologicznej brzmi nieco zawile, nie mówiąc już o tym, że nie każdy wie, co obejmuje zagadnienie dendrologii. Wiele osób zastanawia się, czy ma prawo ubiegać się o taką ekspertyzę. Ten tekst pomoże rozwiać Wasze wątpliwości. O pomoc dendrologa może starać się wiele osób. Niezależnie od tego, czy masz własną firmę, zajmujesz się zarządzaniem terenów zielonych lub prowadzisz własny sad czy ogródek. Możesz mieć na podwórku dosłownie jedno drzewo – już wtedy możesz starać się o opinię specjalisty. W przypadku gdy starasz się o wycinkę drzewa, które może zagrażać Twojemu domostwu lub sklepowi, grozi zawaleniem na samochód na parkingu – masz szansę dostać dendrologa z ramienia państwa.

Jeśli mieszkasz w mieście, warto zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej lub osoby zarządzającej osiedlem. Na terenach wiejskich pomocy można szukać w nadleśnictwie. Trochę inna sprawa dotyczy analizy dendrologicznej pod kątem użyteczności drzew lub krzewów czy ich estetyki. W takim przypadku można się pokusić o znalezienie odpowiedniej firmy w Internecie.

Dotyczy to wszelkich badań mających na celu sprawdzenie stanu drzew, wykluczenie uszkodzeń pojawiających się z upływem czasu czy wpływu warunków glebowych na stan ukorzenienia, które może zbadać dendrolog. Zatem dosłownie każda osoba fizyczna, która jest w stanie podjąć czynności prawne, może starać się o opinię specjalisty w zakresie dendrologii. Warto pokusić się o pomoc osoby, jaką jest dendrolog, ponieważ o ile większe uszkodzenia jesteśmy w stanie rozpoznać sami lub mogą one zostać zgłoszone przez kogoś z otoczenia, o tyle wnikliwa ekspertyza będzie o wiele bardziej przydatna i pomoże nam np. w zdobyciu pozwolenia na wycinkę drzewa.